Najczęstsze błędy popełniane przez odchudzających się

Pragnąć zrzucić zbędne kilogramy, często działamy zupełnie irracjonalnie. Winę za to ponoszą między innymi emocje, towarzyszące samemu procesowi odchudzania. Chcielibyśmy, by sukces przyszedł szybko i bezboleśnie, a gdy okazuje się, że to niemożliwe, wbrew zdrowemu rozsądkowi wierzymy w cuda obiecywane przez żądnych zysku producentów rozmaitych „cudownych” specyfików. Niestety, mimo że część tych preparatów w pewnym stopniu jest skuteczna, samo stosowanie ich z pewnością nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu, a wiele środków może być wręcz niebezpieczne. Nie mniejszym zagrożeniem są również diety bazujące na eliminacji wielu różnych pokarmów (i nie chodzi w nich niestety o eliminację słodyczy, lecz szkodliwe monodiety) wymyślane przez rozmaitych pseudonaukowców. Efekt utraty wagi w przypadku takich diet polega najczęściej na odwodnieniu, a nadmierne spożycie na przykład białek zwierzęcych prowadzi do zakwaszenia organizmu i problemów w funkcjonowaniu narządów.

Czasem zdarza się, że przesadzamy w drugą stronę i nie podejmując specjalnego wysiłku, czekamy na spektakularne efekty. A te nie nadejdą, jeśli ćwiczenia będą niedostatecznie długie i częste, za to sowicie wynagradzane słodkimi i tłustymi przekąskami lub co gorsza alkoholem.

Aby zdrowo chudnąć i uniknąć efektu jo-jo, należy na stałe wprowadzić dobre nawyki żywieniowe oraz regularny ruch, którego intensywność będzie dopasowana do naszych możliwości. Z pewnością w ten sposób nie tylko schudniemy, ale nie narazimy się na problemy ze zdrowiem. Należy pogodzić się zatem z faktem, że efekty nie przyjdą nagle i bez wysiłku. Po prostu trzeba przyjąć do wiadomości, że sposób na szybkie i łatwe odchudzanie nie istnieje, chyba że weźmiemy pod uwagę metody radykalne, polegające na działaniu skalpela. Te ostatnie jednak to ślepa uliczka, gdyż są kosztowne, ryzykowne i nie uchronią nas przed ponownym przybraniem na wadze. Poleca się je zatem jedynie osobom, które borykają się z poważną otyłością i są ograniczone ruchowo.